Ibland måste man ta jobbiga beslut... Beslut som man kanske inte vill ta för sin egen del men måste ta för sina hundars del... Detta är ett sådant beslut. Jag kommer eventuellt sätta ut Nelson på foder. Förutsättningen för att jag ska göra det är att ett hem dyker upp där han kan få det bättre än det liv som jag kan erbjuda honom! Då och endast då kan det bli aktuellt!
Jag upplever att Nelson behöver mer egentid och kärlek än vad han kan få här med flera andra hundar. När jag är med honom själv och han inte måste konkurera om uppmärksamheten blir han mycket lugnare och mer harmonisk. Självklart är även tikarnas löp en bidragande faktor till att Nelson ofta är uppe i varv. Han är så otroligt duktig, läraktig och mysig när han är själv och man kan ge honom allt fokus. Så om någon kan erbjuda honom en lugnare situation med mer egentid så måste jag för hans skull ge honom den chansen även om det svider något otroligt!
Nelson är en stor hane på snart 3 år. Han är friröntgad och helt frisk på alla sätt! Han är väldigt kärleksfull och otroligt tacksam att träna med, om man tränar på rätt sätt! Nelson är en mjuk kille som måste tränas med positiva metoder! Med beröm och samarbete klarar han alla vardagliga situationer med glans! Han kan vara väldigt bufflig i sin framtoning men lugnar sig oftast ganska snabbt. Självklart är han rumsren och kan vara ensam hemma rimliga stunder. Han kan stimma upp sig och låsa sig i vissa situationer om man inte är aktiv i sitt samarbete med honom.
Jag söker ett lugnt hem utan för mycket stoj och stress till Nelson, utan andra hundar att konkurera om uppmärksamheten med (hundkompisar utanför hemmet är inga problem). Nelson är inte van vid katter eller små barn. Hunderfaranhet och viss kunskap om hundträning är en stor fördel! Jag ser gärna att man vill träna med honom då han är väldigt duktig och tycker det är kul.
Om rätt hem dyker upp kommer Nelson alltså placeras ut på foder. Jag har krav på att mina fodervärdar ska bo i Skåne. Vid intresse skicka UTFÖRLIG presentation till brightstaffkennel@gmail.com

2015-12-20 22:52