Nu börjar B-kullen (Zucca Slade Czech X Tadpoles Evan Williams) växa på sig och bli små ynglingar. I helgen fick jag glädjen att träffa två av dem för lite träning, jag passade också på att ta några bilder 
Brightstaff Bang Bang - Bubba

Brightstaff Big Badaboom - Tesla (foderhund)

Både valpar, hussar, mattar och barn va så duktiga! Jag tror det kommer bli några riktigt duktiga vovvar av dessa två med lite träning och tålamod. Ser fram emot kommande träningar och att se hur de utvecklas. 
Den tredje valpen ur kullen kunde inte vara med då de bor utanför Göteborg men jag fick lite fina nya bilder från matte och ett underbart mail från husse, kort och gott "Fan va jag älskar denna hunden!!!" Det är allt jag behöver höra för att bli känna mig nöjd med min uppfödning! Ingen hund är perfekt och alla hundar är speciella på sitt eget lilla vis. Det viktiga är inte att vinna utställningar eller tävlingar, det viktiga är den där vardagliga glädjen som hundägande i allmännhet och staffeägande i synnerhet tillför i våra liv!
Brightstaff Bazinga - Doris

2014-07-07 16:12 | B-kullen, Brightstaff Big Badaboom, Kirra